SCIENCE WINE #25 | Genderová dělba práce v chytrých domácnostech s Ninou Fárovou
Když v minulosti vstoupily do našich domácností první automatické pračky spustilo to technologickou, ale vlastně i genderovou revoluci. Dnes zažíváme druhou vlnu takové revoluce. Podle výzkumů Niny Fárové ze Sociologického ústavu AV ČR jsou to totiž spíše muži, kdo přináší chytré technologie do domu. Taky jsou to pak často oni, kdo přístroje obsluhuje a stará se o ně.
Proč si dnes vůbec chceme pořizovat chytrou domácnost? A jak to proměňuje dělbu práce v domácnosti? A co to znamená, když Nina chytá lidi do pasti frustrace?
Poslechněte si to v tomto díle Science wine, které ocení jistě všechny gendery.
SCIENCE WINE #24 | Je AI 100% pomocník? Se Zuzanou Komínkovou Oplatkovou
Už z názvu je vám asi jasné, o čem podcast bude. Točí se kolem AI skutečně celý… Dokonce i některé z otázek vymyslela umělá inteligence! Dozvíte se v něm, jestli se vyplatí chovat se k chatbotům slušně, nebo jak si s nimi povídat tak, abyste dostali vytouženou odpověď.
Otázky tentokrát pokládala Iva s Petrou a své erudované odpovědi jim poskytla paní profesorka Zuzana Komínková Oplatková.
SCIENCE WINE Třetí živý speciál z Noci vědců | Jak se staví tkáně s Petrem Humpolíčkem
Léto končí a my začínáme chystat nové díly podcastů. Ještě předtím si ale pojďme dát poslední speciál z loňské Noci vědců, protože víte co? Ta další bude už 27. 9. 2024 a my vás všechny srdečně zveme.
Srdečně… to je vlastně tématické, protože tento podcast je o tom, jak se staví tkáně. Přemýšleli jste někdy nad tím, co vše si je možné vypěstovat? Nová kůže, ledviny, nebo dokonce i zmiňované srdce. Jsou to všechno biomateriály, kterým se věnuje Petr Humpolíček z Fakulty technologické, který je zároveň prorektorem pro tvůrčí činnosti na UTB.
Jaký lidský orgán je nejjednodušší “vypěstovat”? Dočkáme se toho, že si budeme moci nechat vyrůst náhradní část těla? Kde si Petr kupuje buňky, se kterými potom experimentuje?
Dozvíte se to v tomto podcastu a slibujeme, že se budete bavit od začátku do konce.
SCIENCE WINE Druhý živý speciál z Noci vědců | Od pařátků ke kolagenu s Pavlem Mokrejšem
Semestr u konce, zkouškové už pro mnohé snad taky a venku se to letní. To je ideální čas pro další speciální Science wine, který jsme na podzim natáčeli na Noci vědců a šetříme si ho právě na nějakou slavnostní chvíli. Ta nastala, a proto si můžete poslechnout rozhovor s panem profesorem Pavlem Mokrejšem z Fakulty technologické, který je odborníkem na kolagen a zpracování zbytků ze živočišné výroby.
Kolik procent z živočišné výroby tvoří odpad? Jak ho lze využít? A k čemu je kolagen z kuřecích nebo rybích kostí? A když se bavíme o kolagenu, řeč bude samozřejmě i o kolagenových krémech a dalších doplňcích. Fungují, nebo ne?
To zjistěte sami! Rozhovor je opravdu výživný a navíc bez jakýchkoliv příkras přímo z místa.
SCIENCE WINE #23 | O nemístech měst s Annou Beatou Háblovou
Oblíbené nemísto Anny Beaty Háblové je zchátralý bazén pod pražskými Barrandovskými skalami. Stalo se z něho urbexácké místo, kde se pořádají různé punkové akce. Je ale taky domovem jednoho bezdomovce. Lidé kolem místa jen procházejí, ale nikdo se o něj (kromě pána bez domova) nestará. A to právě vystihuje ono nemísto — je opomíjené, pomíjivé a míjené. Je to místo, kde si město bere příroda.
To zaujalo i naše urbanistické nadšence Ivu a Romana a ptali se, proč bychom měli začít mít rádi taková místa nemísta. Jak z nich opět udělat využívaný prostor? Proč jsou velkým problémem sídliště, nebo nákupní centra na okrajích měst? Jak by mělo vypadat ideální město?
Otázky jsou to krásné, ale jestli chcete znát i odpovědi, tak si pusťte další díl Science wine. A nebojte bude řeč i o Zlíně.
SCIENCE WINE #22 | O pneumatikách s Radkem Stočkem
Denně se ve světě vyrobí asi 7 milionů pneumatik. Zhruba stejné množství je potřeba každý den zlikvidovat. Je možné pneumatiky, které dosloužily, recyklovat? Můžeme je nadrtit a znovu použít pro výrobu nových plášťů? A přemýšleli jste někdy nad tím, proč je pneumatika vlastně černá?
I na takové záludné otázky odpovídal v podcastu Science wine doc. Dr. Ing. Radek Stoček z Centra polymerních systémů a ptali se na ně děkan Fakulty technologické Roman Čermák a výjimečně i Libor Jandík z propagačního oddělení FT.
Teď už si to stačí jen pustit a poslechnout si rozhovor, ze kterého si odnesete spoustu zajímavých faktů, kterými oslníte nejednoho kamaráda.
SCIENCE WINE Živý speciál z Noci vědců | Tajemství scenáristiky s Irenou Kocí
Úplně poprvé jsme zaexperimentovali a natočili Science wine živě na Noci vědců! První ze tří speciálních rozhovorů jsme věnovali propojení vědy a scenáristiky. Petra s Romanem na to téma důkladně vyzpovídali MgA. Irenu Kocí, Ph.D. z Fakulty multimediálních komunikací UTB.
Co to znamená, když ve filmu přijde moment pro zachránění koťátka? Jaký je postup při psaní scénáře? A proč bychom se měli neustále něčemu divit? Odpovědi si poslechněte v tomto zvukovém skvostu.
SCIENCE WINE #21 | O sopkách s Petrem Brožem
Kvůli výbuchu sopky pravděpodobně populace nevyhyne, ale ovlivnit dějiny lidstva, nebo rozvrátit civilizaci, to vulkán umí. V novém díle Science Wine o tom mluví geolog, popularizátor vědy a odborník na sopečnou činnost na Marsu Mgr. Petr Brož, Ph.D.
Kam jezdí vulkanolog na dovolenou? Na jakých dalších planetách kromě Marsu má v plánu Petr Brož sopečnou činnost zkoumat? Jak se s pětkami z češtiny dostal do finále prestižní ceny Magnesia Litera? I na takové záludné otázky se ptala Iva s Romanem. Nasaďte sluchátka a poslechněte si pěkně výbušnou epizodu Science Wine.
SCIENCE WINE #20 | Co oči nevidí… s Pavlem Stodůlkou
Každý by měl mít svůj sen, za kterým by si měl jít – to je heslo, kterým se řídí zlínský oční lékař Pavel Stodůlka. Možná i proto se mu daří vyvíjet ty nejmodernější přístroje, oční čočky a být zkrátka celosvětově jedním z nejlepších ve svém oboru. I díky němu dnes trvá odstranění dioptrií jen pár vteřin a je úplně bezbolestné!
Jak se podařilo vrátit zrak člověku, který půl století vůbec nic neviděl? Kolik let měl nejstarší pacient operovaný ve Zlíně? I takové záludné otázky pokládala Iva s Romanem primáři a zakladateli sítě očních klinik Gemini Pavlu Stodůlkovi.
Nasaď sluchátka a užij si svou půlhodinu zábavného vzdělávání!
SCIENCE WINE #19 | Evoluce 2.0 s prof. Jaroslavem Flegrem
Dochází evoluční biologii dech?
Evoluční biologie není něco, co skončilo před 160 lety s Darwinovými teoriemi. Je to živá věda, která se mění a vyvíjí. I když se může zdát, že evoluci dochází dech, není to tak úplně pravda. A o tom vás v podcastu přesvědčí evoluční biolog prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Jak se pan profesor dostal k evoluční biologii? Co rozhoduje o tom, jaký druh je úspěšný z hlediska evoluce? Je to parazit, člověk, nebo třeba kočka?
Na to vše se v podcastu ptala Iva a Roman. A vy to můžete samozřejmě slyšet taky! Poslední Science Wine tohoto semestru je zde.
SCIENCE WINE #18 | Fenomén Foglar
Úplný Mirek Dušín!
Autor chlapecké literatury, redaktor a skautský vedoucí. Zdroj sběratelství, obdivu i pomluv se stal fenoménem specifické české subkultury. Každý o něm něco ví, nebo zná alespoň nějaká díla – třeba Rychlé šípy nebo Hochy od Bobří řeky.
Co stojí za fenomenálním úspěchem Jaroslava Foglara? Četl by Foglar sám sebe? Jaké je tajemství ježka v kleci? Na to se ptali moderátoři Iva a Roman pana profesora Iva Jiráska, který učí na naší Fakultě humanitních studií, ale také na Univerzitě Palackého v Olomouci.
SCIENCE WINE #17 | Genetická modifikace rostlin
GMO je zkratka, o které slyšel snad už každý z nás. Tipnete si, kolik potravin v českých obchodech nese toto označení? Možná vás překvapí, že ani jedna.
Je produkt geneticky modifikovaný pro uživatele nebezpečný? Čeká lidstvo bez transgenních plodin nevyhnutelně hladomor? To si poslechněte v dalším Science Wine, které navazuje na přednášky Fakulty technologické Science Café. Iva s Romanem si ve studiu povídali s Tomášem Moravcem z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd České republiky.
Pohodlně se usaďte a na zdraví!
SCIENCE WINE #16 | Isabela Kastilská
Isabela Kastilská byla mocná žena a fascinující panovnice. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, kolik na sobě nosila kilo oblečení? Zeptali jsme se na to docentky Martiny Hřibové z Technologické fakulty. To ale není všechno.
V tomto díle podcastu SCIENCE WINE uslyšíte také o tom, jak paní Hřibová šije historické oděvy a proč je pro ni obyčejné tričko mnohem větší výzva než honosný šat.
A to je jen maličko z toho, co jsme pro vaše uši přichystali. Tak nasaďte sluchátka a na zdraví!
SCIENCE WINE #15 | Proč zkoumat paranormálno?
Claire Klingenberg je prezidentka Evropské rady skeptických organizací. Se svými kolegy se zabývá testováním paranormálních jevů, ale také odhalováním mýtů ve společnosti.
Jaká je současná podoba paranormálního výzkumu? Má vliv na výuku kritického myšlení a rozvoj vědeckých metod? A zažila Fakulta technologická UTB také nějakou paranormální výzvu? O tom všem si poslechněte v podcastu Science Wine. Tak na zdraví!
SCIENCE WINE #14 | Tabu témata v animovaných filmech
Animovaný film není jen pro děti – řadí se mezi filmy rodinné. Je to takový pestrý vesmír, který ukazuje, jak přistupovat k tabuizovaným tématům. Například k smrti.
Máte rádi animovaný film? Ať už je vaše odpověď jakákoliv, o tom, proč je animovaná tvorba ve světě filmu významná vás přesvědčí vedoucí ateliéru animované tvorby Lukáš Gregor z Fakulty multimediálních komunikací UTB. Padly i otázky na českou animovanou tvorbu a samozřejmě nechybí ani tipy na “podpultové” animáky.
SCIENCE WINE #13 | Smrt diktátora očima patologa
Josif Vissarionovič Stalin byl mimořádně paranoidní diktátor. Paranoia ho provázela až do hrobu. Když 5. března 1953 Stalin zemřel, začalo se o příčině jeho smrti pochybovat. Co by udělal patolog, kdyby objevil Stalina ležícího nehybně na zemi? Jaké jsou významné milníky pro obor patologie?
Na tyto i na mnohé další otázky odpověděl MUDr. Jaromír Šrámek, který několik let pracoval na patologickém oddělení a nyní se na Ústavu histologie a embryologie věnuje histopatologickým změnám asociovaným s metabolickým syndromem.
SCIENCE WINE #12 | Homosexuální příroda?
Pojďme se na pro leckoho kontroverzní téma podívat okem vědeckým… Jaký je rozdíl mezi homosexuálním chováním a homosexuální orientací? U jakých živočichů byly pozorovány homosexuální sklony? V jakém smyslu může homosexuální chování napomáhat ke snižování agrese? A jaké evoluční výhody s sebou může homosexualita nést?
Pozvání do podcastového studia přijala Mgr. Lenka Příplatová, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
SCIENCE WINE #11 | Uspěli jsme v pandemii?
Jaký přínos měla pandemie Covidu-19 pro lidskou společnost? Co se v tomto kontextu podařilo české vědě? Dalo se pandemii zabránit? Proč jsme byli v některých ohledech až moc připraveni? A jak se lišila doba španělské chřipky od doby současné?
Tyto otázky zodpoví přední český virolog prof. RNDr. Libor Grubhoffer, CSc., Hon. D.Sc., dr. hc, ředitel Biologického centra Akademie věd ČR.
SCIENCE WINE #10 | Vědcem bez titulu
Na vědeckém výzkumu se může podílet každý z nás… Co je to občanská věda? Jakou roli v ní hraje gamifikace? Co vše můžeme zjistit sledováním ptáků na krmítkách? Co jsou mapathony? A jak se můžete stát občanským vědcem třeba právě vy?
To vše nám ozřejmí Mgr. Matyáš Adam, Ph.D. z Ústavu environmentální bezpečnosti Fakulty logistiky a krizového řízení UTB.
SCIENCE WINE #9 | Pandemie vs. dezinformace
Dezinformace… Téma, které začalo do veřejné debaty prosakovat obzvláště během koronavirové pandemie. Za jakým účelem mohou dezinformace vznikat? Co je infodemie? Jaké chyby dělala během pandemie Covid-19 česká média?
Nejen o tom jsme si popovídali s paní Ludmilou Hamplovou, novinářkou, která se specializuje na oblast dezinformací, fake news a hoaxů v medicíně.
SCIENCE WINE #8 | Bakteriální plasty
Není plast jako plast… Věděli jste, že existují bakterie, které produkují materiál plastům podobný? Jaké jsou jeho výhody? Kde se dá smysluplně využívat? Jak a proč se zmíněné bakterie stresují? A proč jim chutná olej z menzy?
Do podcastového studia si s námi přišel popovídat jeden z předních českých odborníků na toto téma – prof. Ing. Stanislav Obruča, Ph.D. z Fakulty chemické VUT v Brně.
SCIENCE WINE #7 | Jak to začalo
Naše univerzita je sice poměrně mladá, ale její historie sahá dále, než mnozí z nás tuší… Jak se vzdělával sám Tomáš Baťa? Kde jsou vlastně počátky vysokoškolského vzdělávání ve Zlíně? A jaké historické milníky vedly ke vzniku Univerzity Tomáše Bati?
Poslechněte si nový podcast Science Wine s PhDr. Zdeňkem Pokludou z Informačního centra Baťa, který je odborníkem na baťovskou historii i historii UTB.
SCIENCE WINE #6 | Chyceni v síti
Pavouci… Přesto (nebo právě proto), že se velmi pravděpodobně nějaký z nich právě teď nachází na dohled od vás, je nejspíš nemáte v lásce. Jak přeměnit fobii z pavouků ve fascinaci? Jaký je rozdíl mezi moderním a nemoderním pavoukem? Proč je pavučina multifunkční nástroj? A do kolika umí takový pavouk napočítat?
Poslechněte si podcast protkaný zajímavostmi od muže, kterému nosí pavouky i paní pošťačka. Do studia přijal pozvání Radek Šich z České arachnologické společnosti.
SCIENCE WINE #5 | Betlémská záhada
Ve štědrovečerním speciálu si povíme o bájném křesťanském úkazu noční oblohy. Jako správní vědci zapátráme z hlediska astronomie a fyziky, co asi mohla betlémská hvězda být. Že by kometa, supernova, nebo dokonce konjunkce planet?
K diskuzi jsme si přizvali vyhlášeného vyvraceče teorií, našeho fyzika, profesora Petra Ponížila, abychom se opět ujistili, že nic není jisté. Včetně toho, co je vlastně za rok. Tak jen doufejme, že nás víc takových, jako byl 2020 nečeká, ať už bylo jeho opravdové číslo jakékoli.
SCIENCE WINE #4 | Potřebujeme ještě maso?
Jíst, či nejíst? Trend bezmasého stravování je čím dál tím víc rozšířený. Už jste si někdy položili otázku, jestli omezit nebo zcela nejíst masné výrobky? Jsme pořád tak masožraví, jak se říká? Maso je v posledních desetiletích pod tlakem médií i veřejnosti. Kdo tento zápas vyhrává? Odráží se na kvalitě masa? A potřebujeme vůbec ještě maso ve 21. století?
Vyzpovídali jsme Ing. Roberta Gála, Ph.D., ředitele Ústavu technologie potravin Fakulty technologické.
SCIENCE WINE #3 | Jaký bude rok 2040?
Lidstvo, příroda, životní prostředí a budoucnost. Rok 2040 je za rohem, ale přesto je dost daleko, aby se toho spoustu událo, a svět bude určitě o dost jiný než dnes. Je pro nás potenciální sucho opravdovou hrozbou? Máme se bát geneticky modifikovaných rostlin? Jak moc poroste populace na Zemi? Které současné trendy a technologie mají potenciál udělat náš svět lepší? V roce 2040 to už určitě budeme vědět.
O svůj pohled na relativně blízkou budoucnost se podělil prof. Mgr. Marek Koutný, Ph.D., ředitel Ústavu inženýrství a ochrany životního prostředí.
SCIENCE WINE #2 | Mluvit a poslouchat zároveň
Potkali jste se někdy s pravým tlumočníkem? Pokud ano, tak to máte velké štěstí, protože je jich jak šafránu. Jak je ale možné, že jsou tlumočníci nedostatkovým zbožím v době, kdy cizí jazyky používáme tak často? A vůbec, co jsou ti lidé zač?
Uslyšíte vyprávění o tom, jak a proč tlumočení vzniklo, jaké historické události z něj udělaly moderní profesi, a jak si tato profese vede ve 21. století. Nahlédneme do hlubin tlumočníkovy duše, do jeho schopností, dovedností a vědomostí, zkrátka do všeho, co mu umožňuje zvládat jednu z nejnáročnějších lidských činností – poslouchat a mluvit zároveň.
Své know how s námi přišla sdílet Katarína Nemčoková z Ústavu moderních jazyků a literatur Fakulty humanitních studií UTB.
SCIENCE WINE #1 | Třetí dimenze v tisku
Stolní scanner a tiskárna jsou povinným vybavením snad každé kanceláře. Co se ale stane, když budeme chtít využít prostor a zaznamenat i třetí dimenzi – hloubku? Od toho tu jsou 3D scannery a 3D tiskárny!
3D tisk se těší oblibě, stal šikovnou metodou, jak rychle a jednoduše vyrobit velkou škálu výrobků, od dílů do raket přes domy až po složité tělní implantáty. Vývoj často doprovází společný jmenovatel – náhoda. Byl tedy i 3D tisk původně omyl? Jak to celé začalo? Jak je vlastně možné třetí rozměr zachovat? A co si budeme tisknout za pár let?
Po své přednášce si s námi přišel popovídat Jakub Huba z Ústavu výrobního inženýrství Fakulty technologické UTB.