Humans of FT

Pořad HUMANS OF FT

HUMANS OF FT #23 | Pavel Hanuštiak: V patnácti mě při návštěvě pivovaru uchvátila krása kvasného procesu

Pavel studoval na Mendlovce v Brně, životní cesty ho ale nakonec dovedly do Zlína, kde si na Fakultě technologické dodělal doktorát z technologie potravin. A taky se tu usadil. I když už od návštěvy Vsetínského pivovaru ve svých patnácti letech věděl, že by chtěl život zasvětit pivovarnictví, podařilo se mu to až po studiích.

No ale teď je z Pavla pan doktor, podnikatel a hlavně sládek Hanáckého pivovaru a plní si své sny! Jak se dostal z laboratoře k podnikání? Jaké jsou pivní trendy a jaké pivo je nejtěžší vyrobit?

Po poslechu tohoto Humans of FT si budete říkat, že už víte o pivu úplně vše.

HUMANS OF FT #22 | Josef Řezníček: první vědec na UTB, který získal grant od Evropské kosmické agentury

Už odmalička chtěl být Josef Řezníček popelářem, nebo kosmonautem. Po střední průmyslovce mu maminka poradila, ať jde do Zlína na Fakultu technologickou. Josef pokračoval v rozvíjení svých chemických znalostí a úspěšně dostudoval. Pak se z fakulty vzdálil, aby ho po několika letech kroky zase zavedly zpět a začal studovat doktorát.

A pak se mu začaly plnit dětské sny. Popelářem se sice nestal, ale k vesmíru má blízko. Josef získal projekt Evropské kosmické agentury, se kterým se zaměřuje na využití marťanského regolitu. A v této hornině dokonce vypěstoval rostlinky!

Poslechněte si další díl Humans of FT a dozvíte se, proč se Josef málem přestěhoval do Vietnamu, nebo jak sehnat marťanskou horninu.

HUMANS OF FT #21 | Natálie Živocká: Chtěla na chvíli status studenta. Z FTéčka odešla s červeným diplomem

Natálie Živocká se dostala k FTéčku jako slepý k houslím. Po původním plánu získat na chvíli status studenta odcházela z oboru biomateriály a kosmetika s červeným diplomem! Teď pomáhá ženám i mužům po celém světě porozumět ingrediencím v kosmetice.

Natálie pracuje v českém startupu Wewell, kde hodnotí jednotlivé ingredience všemožných produktů. Glycerin, fenoxyethanol, minerální oleje a dalších asi 20 000 ingrediencí má v mobilní aplikaci ohodnocení a může tak pomoct každému zjistit, co obsahují produkty, které každodenně používá.

O kosmetice, studiu i práci si s Natálií povídala moderátorka Danda a věřte, že si budete přát, aby tento díl nikdy neskončil! 🙂

HUMANS OF FT #20 | Vojta Neuwirth: Chtěl jsem studovat umění, šel jsem na fyziku a teď dělám čokoládu

Vojta Neuwirth, jehož jméno se moderátorka Danda neopovážila vyslovit je tak trochu fyzik, potravinář a čokoládový nadšenec. A hlavně taky student Fakulty technologické. Chtěl se věnovat umění, nakonec šel studovat aplikovanou fyziku. A udělal moc dobře, protože tato životní rozhodnutí ho dovedla až na FT, kde své znalosti spojil a teď se snaží rozjet svůj čokoládovo pralinkový byznys.

Jak propojit vědu a umění? Co dělal Vojta v Iráku? Jak se snaží získat svůj první milion? Odpovědi na normální i lehce bizarní otázky si poslechni ve 20. díle Humans of FT na všech dobrých podcastových platformách.

HUMANS OF FT #19 | Studenti životního prostředí David a Štěpán

Dva “kluci ze životka”, studenti magisterského environmentálního inženýrství – oboru, který v posledních letech vzkvétá.

Co vedlo Davida Paličku a Štěpána Kiliána k tomu, aby studovali životní prostředí? Kde se vidí po studiu? A jaký byl Erasmus ve španělské Cordobě (jako bonus uslyšíte i rady, jak rozhodně výjezd do zahraniční NEzačít). A jaká je jejich oblíbená verze konce světa?

Poslechněte si to na různých platformách, doporučujeme třeba rovnou tady!

HUMANS OF FT #18 | Martin Bednařík: Chci učit prváky, abych jim pomohl v začátcích studia na vysoké

Martin Bednařík už toho na Fakultě technologické zažil mnoho. Studoval na FT, kde získal všechny své tituly, vyzkoušel si být proděkanem a teď šéfuje Ústavu výrobního inženýrství. Nemá toho málo, přesto se nechce vzdát výuky. Vždy se totiž snaží (jak on sám říká) prvňáčkům zpříjemnit nástup na vysokou školu.

V tomto podcastu se rozhodně dozvíte:

  1. Jaký sport je Martinovu srdci nejbližší.
  2. Proč jsou absolventi procesního inženýrství velice speciální.
  3. Jak se bude nově jmenovat studijní program Procesní inženýrství.
  4. Jak moc divný hudební styl Martin vyznává.

To všechno a ještě víc si rozhodně pusť tady!

HUMANS OF FT #17 | Petra Dvořáková: Cukr může mít sílu heroinu

Petra Dvořáková dokončila před lety doktorát z Technologie potravin a dnes učí lidi žít bez závislosti na cukru. Kromě toho je i sportovní trenérka, která nikdy neopustila své vědecké “já”. S moderátorkou Dandou si povídaly třeba o tom, kolik cukru je moc cukru, jak se závislosti na něm zbavit, nebo jak Peťa využívá své vědecké poznatky při svém povolání.

Kolikrát Danda s Peťou řekly slovo “cukr”? To zjistíte v novém díle našeho podcastu.

HUMANS OF FT #16 | Lenka Vítková: Po střední jsem chtěla jít na práva, naštěstí FT zvítězila

Lenka Vítková z Ústavu fyziky a materiálového inženýrství se zabývá vývojem materiálů, 3D biotiskem, nanovlákny a tkáňovým inženýrstvím. Vypadá to sice složitě, z úst Lenky ale vše zní, jako by to byla brnkačka. Rozhodně jsme šťastní stejně jako ona, že se nerozhodla jít po střední škole na práva nebo žurnalistiku a vydala se cestou hard science. I díky tomu na Fakultě technologické dostudovala doktorát a teď vyráží na postdoc do Kanady.

Co říká Lenčin manžel na to, že je jediná, kdo zvlákňuje hyaluronan bez pomocných polymerů? Jaké to je (krásné) být doktorandkou na FTéčku? Poslechněte si zbrusu nový díl našeho podcastu.

HUMANS OF FT #15 | Jan Navrátil: Do Škodovky nás z pěti tisíc uchazečů vybrali třicet

Na výšku ani nechtěl jít, nakonec dokončil doktorát na Fakultě technologické v oboru procesní inženýrství a teď pracuje v automobilce Hyundai v Jižní Koreji. Long story short Honzy Navrátila. Ten se ve Zlíně objevil jen na pár dní, naštěstí ho stihla Danda Holubářová ukořistit pro další díl HoFT.

Jak se dostal do Škodovky? A jak se ze Škodovky dostal do Hyundai? Jak rychle se dá naučit korejsky? A jak v Koreji probíhají tzv. “týmové večeře”? Tak nejen to si můžeš poslechnout v dalším díle podcastu.

HUMANS OF FT #14 | Eva Úlehlová: V prváku jsem byla za blázna, na kosmetiku jsem šla z ekonomky

Eva Úlehlová je jedna z prvních žen v celém vesmíru, která vystudovala na Fakultě technologické obor se zaměřením na kosmetiku. Uběhlo pár let a stala se z ní vedoucí kvality v české firmě Biomedica, kde kontroluje například sirupy proti kašli. Kromě toho Eva pomáhá lidem s ichtyózou.

Co je to za nemoc? Jak vypadá pracovní den kontrolorky kvality? Kolik toho musí Eva denně ochutnat? Tak na to se Danda ptala v tomto dílu HoFT, ve kterém se dozvíš nejedno životní moudro.

HUMANS OF FT #13 | Jan Hrdlička: U hasičů se nechybuje. Každá chyba je ohrožení života

Jan Hrdlička je chemický analytik Hasičského sboru Jihomoravského kraje. Jeho pracovní den je podobný tomu, jaký zažívají hrdinové z Kriminálky Miami. Jen prý nepotřebuje sluneční brýle. Za to ale potřebuje několik speciálních obleků.

Jak se Honza dostal z FTéčka k profesionálním hasičům? Jak vypadal studentský život ve Zlíně před dvaceti lety? Tak na to se zeptala Danda v tomhle díle podcastu. Poslechni si napínavý díl plný zákulisních informací.

HUMANS OF FT #12 | Zuzana Barbuščáková: Nevědět je volba. Kdo neví, nechce vědět

Zuzana Barbuščáková vystudovala obchodní akademii. Už od základní školy ale věděla, že se jednou bude věnovat chemii. Jen potřebovala, jak sama říká, pauzu. Na vysoké škole (UPOL) už studovala organickou chemii. A cesta ji zavedla až k nám na Fakultu technologickou.

Jak se Zuzce na FT líbí? Jak hodnotí své studenty? Proč má život jak z Big Bang Theory? Napíše jednou knihu? O tom všem mluvila v podcastu Dandě Holubářové. A poslechnout si to můžeš i ty.

HUMANS OF FT #11 | Jakub Huba: Když chceš vstávat s pocitem, že tě svět potřebuje, studuj procesní inženýrství

Výrobní inženýr Jakub Huba vystudoval na FTéčku bakaláře, magistra, pak doktorát a působil dokonce jako pedagog a proděkan. Po dlouhých letech se rozhodl fakultu opustit kvůli práci v komerční sféře. Je z něj aplikační specialista. V podcastu ale řekl, že na fakultu nezanevřel a nosí ji v hlavě každý den.

Proč Kuba na FTéčko stále myslí? Jak ho Fakulta technologická připravila na práci v komerční sféře? Co v praxi dělá aplikační specialista? Ještě mnohem více otázek si připravila Danda Holubářová pro další díl podcastu Human of FT.

HUMANS OF FT #10 | Marek Vašek: Chtěl jsem na FTéčko, protože miluju Zlín

Dnešní díl Humans of FT je mimo jiné pro ty, kteří se rozhodují, kam se vydat po střední škole. Naše nová moderátorka Daniela Holubářová vyzpovídala nadšeného prváka oboru Polymerní materiály a technologie Marka Vaška.

Proč se Marek rozhodl pro Fakultu technologickou, i když už měl dobrou práci v oboru? Jak mu jde škola, když přišel z průmyslovky a chemii měl naposledy na základce? Proč se do FT zamiloval? Odpovědi uslyšíš v jubilejním desátém dílu Humans of FT.

HUMANS OF FT #9 | Eva Horníková: Nejvíc se mi líbilo na výjezdu v Soulu

Další díl Humans of FT, to je povídání s naší čerstvou absolventkou Evou Horníkovou.

Jak jí šla diplomka na téma jedlých obalů? Čím se zabývá organizace ESN Zlin, ve které byla Eva několik let prezidentkou? Na jakém zahraničním výjezdu se jí líbilo nejvíc a proč se učí francouzsky?

HUMANS OF FT #8 | Aleš Mráček: S fyzikou se setkáváme všude

V tomto díle si popovídáme s panem docentem Alešem Mráčkem, ředitelem Ústavu fyziky a materiálového inženýrství.

Kde vznikl jeho zájem o fyziku? Proč ji považuje za důležitou napříč obory? A co rád dělá ve volném čase? Pusťte si nový rozhovor, čeká na vás spousta zajímavých informací.

HUMANS OF FT #7 | Rostislav Slobodian: Stát se ředitelem firmy byla výzva

V dalším dílu našeho podcastu jsme hodili řeč s Rosťou Slobodianem, absolventem oborů Polymerní materiály a technologie a Inženýrství polymerů.

Jak se už ve svých 26 letech dostal na pozici ředitele? Jaký má vztah k Fakultě technologické a v čem mu pomáhají znalosti zde získané?

HUMANS OF FT #6 | Zdeňka Prucková: Snažím se, aby se studenti na mé hodiny těšili

Tentokrát trochu blíže poznáme paní doktorku Zdeňku Pruckovou, se kterou se studenti setkávají například při seminářích a laboratořích organické a anorganické chemie.

Čeho si u studentů nejvíce váží? Proč je mezi nimi tolik oblíbená? Jaký má vztah k čínským polévkám, geocachingu nebo cestování?

HUMANS OF FT #5 | Pavel Bunganič: Na brigádě jsem vyvažoval letadla

V pátém díle Humans of FT jsme si povídali s Pavlem Bunganičem, absolventem studijního programu Procesní inženýrství.

Jak se počítá rozložení váhy dopravních letounů? A čím se Pavel zabývá dnes? Tento díl ocení zejména milovníci aut a letadel.

HUMANS OF FT #4 | Markéta Červinková: Řídím vývoj elektronových mikroskopů

Přinášíme čtvrtý díl pořadu Humans of FT. Pozvání přijala Markéta Červinková, která na Fakultě technologické studovala v letech 1998 až 2006 a aktuálně pracuje ve společnosti Thermo Fisher Scientific. Tam má na starosti řízení vývoje nových transmisních elektronových mikroskopů.

Kdo hrál na Majálesu UTB v roce 2003? Co dělá Program Execution Manager? A na jaký projekt Markéta nejraději vzpomíná?

HUMANS OF FT #3 | Roman Čermák: Na gymplu jsem hrál v metalové kapele

Tento díl má mírně bulvární nádech… Rozpovídali jsme totiž pana děkana Fakulty technologické UTB, profesora Romana Čermáka, který se nebál prozradit ani pár osobních záležitostí.

Byl vždy pilným studentem? Co dělal, než nastoupil na FT? A jak vzpomíná na dětský tábor v Rusku?

HUMANS OF FT #2 | Ladislav Fojtl: Rád se tady vracím

Tentokrát si budeme povídat s absolventem Ladislavem Fojtlem, který po studiu úspěšně pokračuje ve svém oboru – nejvíce ho baví oponentura konstrukce vstřikovacích forem.

Jak lze propojit zálibu v letadlech a studium na FT? Na co z dob studií Láďa nejraději vzpomíná? A šel by tu studovat znovu?

HUMANS OF FT #1 | Berenika Kočí

V rámci nového pořadu Humans of FT jsme vyzpovídali naši absolventku Bereniku Kočí, která pracuje v cukrovinkovém království Sfinx Holešov.

Jak vzpomíná na Fakultu technologickou a může v práci ochutnávat? Pokud máte rádi sladkosti, na tomto dílu si zaručeně smlsnete.