Homo Academicus

HOMO ACADEMICUS #24 | Česká sociální pedagogika je v dobré kondici

Další zajímavou osobností, která zavítala do našeho studia, je doc. Mgr. Jakub Hladík, Ph.D., který vyučuje sociální pedagogiku na Fakultě humanitních studií.

V Asociaci vzdělavatelů v sociální pedagogice, mezi jejíž členy patří právě také FHS, bojuje za začlenění sociálních pedagogů na každou školu v republice a celkové propojení institucí s rodinami. Vede výzkum zaměřený na žáky odmítané třídním kolektivem. A pokud tě zajímá, kdo je pokerovým hráčem každé třídy, tak už nepřemýšlej a pusť si tenhle díl!

HOMO ACADEMICUS #23 | Dáváme životu ve Zlíně nový rozměr

„Chceme se bavit životem, zkoušet nové věci, vytvářet radost nejen studentům ve Zlíně a poznávat nové lidi.“ O studentské organizaci působící na půdě naší univerzity nám přišlo vyprávět duo Adam Utíkal a Dominik Gerža, kteří se aktuálně střídají v prezidentském křesle Studentské unie UTB!

Které projekty pod jejich křídly vznikají? Kolik lidí musí kočírovat? A jaký program pro vás chystají už na 6. května? To všechno v tomto speciálním dílu!

HOMO ACADEMICUS #22 | Na motorce jsem dojel až do Norska a zpět

Jak se dá udržitelně pracovat s vedlejšími živočišnými produkty? Jaká je budoucnost potravin? Co je základem správně připravené želatiny? Jaké byly jeho začátky a proč stále používá starý tlačítkový mobil?

Nejen na tyto otázky odpovídal vynikající vědec a neméně výtečný pedagog prof. Ing. Pavel Mokrejš, Ph.D. z Fakulty technologické, který je ale zároveň také zcestovalým dobrodruhem a milovníkem motorkářství, jazyků a fotografování.

HOMO ACADEMICUS #21 | Kéž by tady byl Baťa

V čem se Pittsburgh podobá Zlínu? Co je to „old money“? Čí jsou data, která produkujeme?

O těchto a dalších tématech mluvil odborník na ekonomiku Ing. Martin Mikeska, Ph.D., který působil šest měsíců jako výzkumný pracovník na Pittsburské univerzitě a dnes přednáší o mezinárodním ekonomickém prostředí a ekonomické historii na Fakultě managementu a ekonomiky. Tak už ani chvíli neváhej, poslechni si nový díl a staň se s námi součástí digitální ekonomiky!

HOMO ACADEMICUS #20 | Mám přes sto filmových dětí

Je vystudovaným animátorem, ale necouvl před životní výzvou, a proto je dnes uznávaným odborníkem na tvorbu vizuálních efektů v audiovizuálních dílech.

V tomto díle za námi přišel na návštěvu zcestovalý profesionál s více než čtyřiceti lety v oboru, ak. mal. Boris Masník, který působí na Fakultě multimediálních komunikací. Svou práci přirovnává ke kočovnému životu u cirkusu, jelikož stále cestuje a vždy musí být připraven na akci, ale zbožňuje na ní dobrodružství, kreativitu, neustálou možnost rozvoje a nové technologie.

HOMO ACADEMICUS #19 | FHS je lovestory na celý život

Mgr. Magdalena Hanková, Ph.D. působí na Centru výzkumu Fakulty humanitních studií a je první absolventkou doktorského studijního programu v oboru Pedagogika na této fakultě. Věnuje se různorodým tématům a společenským tabu, která souvisí s lidmi s tělesným postižením. Vzhledem k tomu, že je sama fyzicky handicapovaná, tak vás její zaměření asi ani nepřekvapí.

Nechte se inspirovat jejím elánem, odvahou a radostí, které z ní přímo srší, a pusťte si novou epizodu!

HOMO ACADEMICUS #18 | (Závidí mi, že) za simulování jsem dostal titul

Jaký je rozdíl mezi zahraničními a českými univerzitami? Proč by měli jít středoškolští absolventi studovat IT? Jak vypadala univerzitní hokejová utkání?

O tom všem nám přišel povyprávět energický muž, doc. Ing. Jiří Vojtěšek, Ph.D., který je proděkanem pro bakalářské a magisterské studium na Fakultě aplikované informatiky, ale zároveň vášnivým sportovcem, zcestovalým studentem a věrným Zlíňákem!

(Spoiler alert závěrem: není simulace jako simulace.)

HOMO ACADEMICUS #17 | Vietnam mi změnil život

Kolik lidí se vleze na vietnamskou svatbu? V čem je vietnamština složitá pro západní ucho? Co člověku nejvíce chybí v Asii?

O tom všem s námi mluvil Ing. Lubor Homolka, Ph.D., který vyučuje na Ústavu statistiky a kvantitativních metod a zároveň na Fakultě managementu a ekonomiky působí jako proděkan pro doktorské studium. Co všechno mu dala cesta do Vietnamu a jak hodnotí spolupráci s doktorandy? To zjistíš v novém dílu!

HOMO ACADEMICUS #16 | V laboratoři pečeme koblihy, vaříme čokoládu a motáme rohlíky

Naše moderátorská dvojička si tentokrát popovídala s doc. RNDr. Ivou Burešovou, Ph.D., která se na Ústavu technologie potravin Fakulty technologické specializuje na výzkum obilovin a bezlepkového pečiva. Ona sama tvrdí, že si práci a obor nevybrala sama, ale že si ji potravinářství našlo.

Tipnete si, jaká čokoládová tyčinka je její nejoblíbenější? A jaký je vlastně rozdíl mezi bezlepkovým a „lepkovým“ pečivem? Tato nesmírně zajímavá dáma na sebe prozradila i to, že si hodiny se svými studenty opravdu užívá a snaží se je vést zábavnou formou plnou ukázek a pokusů! Proto by se její laboratorní cvičení dala přirovnat ke kurzům vaření.

HOMO ACADEMICUS #15 | Filmem se rád nechávám strhávat

Pracovat na univerzitě, to ani neplánoval. Ale rozhodně by neměnil. Baví ho práce se studenty i psaní směrnic, kterým dříve nerozuměl.

Dalším hostem, kterého si do studia Lea a Rasťo pozvali, je vedoucí Ateliéru animované tvorby a zároveň sympaťák na první pohled Mgr. Lukáš Gregor, Ph.D., který na Fakultě multimediálních komunikací zároveň působí také jako proděkan pro tvůrčí činnost. Prozradil na sebe, jaký je jeho oblíbený film, proč má rád studio Pixar nebo jak funguje Státní fond kinematografie.

HOMO ACADEMICUS #14 | Univerzita je jako dítě, které mi roste před očima

Svou kultivovaností, uctivostí a dobrou náladou nás do studia přišla potěšit Ing. Alena Macháčková, CSc., která pro naši milovanou univerzitu udělala téměř více než pro vlastní děti.

I přesto, že je to velmi úspěšná inteligentní dáma a během svého života byla předsedkyní Akademického senátu UTB, členkou Vědecké rady UTB, v předsednictvu Rady vysokých škol nebo ombudsmankou univerzity, v očích má uloženou neskutečnou pokoru a na tváři má nemizející úsměv plný skromnosti.

HOMO ACADEMICUS #13 | Peníze nemají být problémem, ale prostředkem k normálnímu a dobrému žití

Mají kryptoměny smysl? Vyplatí se investovat? Zajímalo vás někdy, jací jsou Češi investoři a k čemu jsou dobré kurzy finanční gramotnosti? Peníze hýbou světem a své o tom ví prof. Dr. Ing. Drahomíra Pavelková, ředitelka Ústavu financí a účetnictví na Fakultě managementu a ekonomiky.

Naši Adamové si popovídají nejen o tom, jak je to s bitcoinem, ale dozví se také to, kdo jsou to tzv. business angels a že cash flow je king. Ale pozor, kdo si počká, tak se dočká… třeba i tokajského vína. Tak neváhejte a ochutnejte tento příjemný rozhovor.

HOMO ACADEMICUS #12 | Základní poznatky z pedagogického výzkumu lze aplikovat i při výchově psa

Proč mají vzdělaní lidé větší motivaci do dalšího studia? Jak se dlouhá online výuka během covidu projeví v navazování partnerských vztahů studentů? A proč je složité promítnout moderní trendy do vzdělávání na základních a středních školách?

To vše poví Mgr. Ilona Kočvarová, Ph.D., hrdá chovatelka psa, milovnice bruselského stylu a cestovatelka z městečka u nádraží, která řídí vědu na Fakultě humanitních studií.

HOMO ACADEMICUS #11 | Docent Křesálek, muž bez názoru, který odmítl nahrávat podcast

Doc. RNDr. Vojtěch Křesálek, CSc., profesně deformovaný fyzik (jak o sobě sám tvrdí) z Fakulty aplikované informatiky, odmítl nahrát podcast.

Tentokrát si tedy budete muset poslechnout jen „rozhovor” s mužem bez názoru, který nám sdělí svůj názor na vědu současnou i budoucí. Zjistíte i to, že se v zas tak zvláštní době nenacházíme. Další témata jako stvořená pro vědou nepolíbené Adamy.

HOMO ACADEMICUS #10 | Veslařka, která obléká kokosy na sněhu

Někteří lidi nevěří, že jamajský bob zvítězí! A také, že ho obléká česká designérka MgA. Zuzana Oharek Bahulová, Ph.D., která působí na Univerzitním institutu.

Její oblečení vídáme u různých olympijských týmů. Může jeho design ovlivnit výkon sportovce? Jak spolu souvisí Zuzana, design a veslování? Kde se vesluje ve Zlíně a jak se proveslovat do zahraničí? Poslechněte si další podcast s duem Adamů, tentokrát v roli velkých odborníků na sport.

HOMO ACADEMICUS #9 | Kosmetický salón UTB? Špachtle, žehličky a tonic

Dříve se naplno věnovala obuvi, nyní má pod palcem univerzitní kosmetický salón – jediné místo, kde je žehlení oblíbenou aktivitou.

Ing. Martina Černeková, Ph.D., vedoucí Aplikačního centra kosmetických přípravků a biomateriálů, bude čelit salvě otázek od skutečných milovníků kosmetiky – dvou Adamů, statných mužů. Jak se liší péče o ženskou a mužskou pleť? Funguje kosmetika proti stárnutí? Čím je magická kyselina hyaluronová? A na co vlastně jsou všechny ty špachtle a žehličky? Aplikujte své tonikum a poslechněte si další díl svého oblíbeného pořadu ve zbrusu novém kabátku.

HOMO ACADEMICUS #8 | Životopis je jako jídlo, musíte na něj mít chuť hned

Hermelíny vyměnil za vysokoškolské studenty, místo trojboje studium-práce-spánek doporučuje užívat univerzitní život a osobní vztah by s vámi měl nejradši od prváku.

Mgr. Marek Prokop z univerzitního JOB centra za ty roky ví, že vůle „chtít“ si firmy často cení víc, než titulů. Zná, jaké jazyky teď u zaměstnavatelů „trendují“, umí pomoct, když vy nevíte kudy kam. Co víc prozradil o tom, jak si naši studenti shání práci? Hraje při výběru roli obor, nebo lokalita? Jaké benefity zaměstnavatelů nejvíc frčí? A ovládáte Word opravdu na úrovni „pokročilý“?

HOMO ACADEMICUS #7 | Lékař odchází, sestra zůstává

Oba si profesi vybrali proto, že je naplňuje blízký kontakt s pacienty.

Petr Snopek, vrchní sestra ze zlínské nemocnice a pedagog na Fakultě humanitních studií, spolu se studentkou oboru Všeobecná sestra, Kristýnou, povídali o tom, jak zdravotníci prožívali poslední měsíce. Kdo Kristýnu přesvědčil k dobrovolné práci v nemocnici? Jak dlouho se už neviděla s rodinou? Jak pan vrchní sestra zvládá svá dvě povolání? Učí to, co dělá? Dali by si radši trhat zub, nebo vzít vzorek z nosohltanu? Jak se vzdouvala vlna solidarity mezi pacienty a studenty FHS? Naše sestry v akci prozradí mnohem víc než to.

HOMO ACADEMICUS #6 | KOMAG ti to všechno vrátí

Fakulta multimediálních komunikací UTB hýčká kopec akčních, kreativních a schopných lidí a jejich energii směřuje tam, kde může vzniknout něco krásného. Komunikační agentura (KOMAG) je předmět, který umožňuje propojení, spolupráci a vzájemnou inspiraci všech oborů fakulty. Výsledkem jsou pak projekty jako Busfest, Zlin Design Week, Skrz Prsty… hlavně ale pořádná praxe, kontakty a zkušenosti pro studenty.

Pro tento usměvavý podcast si Adam přizval kromě Mgr. Evy Gartnerové, ředitelky KOMAGu zastupující půdu akademickou, i studentku Jíťu Smolíkovou, která letos menežuje největší z projektů — Zlin Design Week. Jak vůbec celá tato mašinérie funguje? Jak vznikají, rostou a zanikají projekty? Budou v rámci výuky tohoto oblíbeného předmětu i nějaké změny? A jak to celé zašmodrchal virus?

HOMO ACADEMICUS #5 | Úspěšný den začíná předešlého večera

Pod rouškou doma šitých roušek z úctyhodné vzdálenosti dvou metrů vznikl první pandemický podcast.

K naší velké radosti přijala pozvání psycholožka Mgr. Alice Kutnarová z psychologické poradny UTB z Ústavu krizového řízení Fakulty logistiky a krizového řízení UTB. Vypráví o falešných potřebách, studentské depresi, konzumaci informací, konceptu nenásilné komunikace, samostudiu a režimu… Zkrátka o tom, jak se nejen jako student poprat sám se sebou, se současnou situací a nepoprat se s těmi, s nimiž sdílíme karanténu. Adam se nechal zanalyzovat za vás.

HOMO ACADEMICUS #4 | Ten kopec, to je synonymum Upperu

Adam si pozval na kus řeči Jitku Alexovou, manažerku UPPERu, Centra kreativních průmyslů a podnikání ve Zlíně.

Co je vůbec ten kreativní průmysl? Proč by to mělo zajímat i někoho jiného než markeťáky, designéry a audiovizáky? Jakými způsoby propojuje UPPER studenty UTB s businessem? Kde bere Jitka inspiraci a motivaci a ještě může UPPER vyrůst?

HOMO ACADEMICUS #3 | Když děti spí, řešíme školu

Málokdy se poštěstí, aby manželka děkana byla sama děkankou. Lukáš si popovídal s doc. Ing. Zuzanou Tučkovou, Ph.D., děkankou Fakulty logistiky a krizového řízení UTB, která sídlí v Uherském Hradišti.

Jak hodnotí své působení na fakultě za poslední rok v jejím čele? Jakou další funkci si s sebou neodmyslitelně nese post děkana FLKŘ? Jak se žije rodině děkanů? Jaké otázky spojené se změnou klimatu jí nedávají smysl? A co si myslí o podnikatelských dovednostech našich studentů?

HOMO ACADEMICUS #2 | Populi… populi… po-pu-la-rizá-tor vědy

Kdysi toužil být popelářem nebo učitelem hudebky na základce, osud ho ale zavál na post děkana Fakulty technologické UTB ve Zlíně a nedávno nadělil i titul profesora pro Povrchové inženýrství. Jaké to je sedět v čele fakulty? A jak se tam člověk vůbec ocitne? Co Romana na jeho pozici baví a otravuje? Co si jako vědec specializující se v oblasti polymerů myslí o současném vývoji plastového světa a jakou roli hraje jeho fakulta v otázce plast vs. planeta?

Adam si popovídal s prof. Ing. Romanem Čermákem, Ph.D. z Ústavu inženýrství polymerů Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

HOMO ACADEMICUS #1 | Možná trošku překvapím, ale nechám nahlédnout do kuchyně knihovny

Tvrdí, že žádné zvláštní dovednosti nemá, a v patnácti, když se rozhodoval co dál dělat, pro něj knihovničina rozhodně nebyla jasná volba. Přesto Knihovna UTB pod jeho rukama už víc jak 10 let roste, kvete a oslňuje studenty. Jak se hospodaří s knihami pod střechou akademické instituce? Co všechno má knihovna za lubem? A jak často se u nich pije slivovice?

Lukáš zpovídal PhDr. Ondřeje Fabiána, ředitele Knihovny Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

(omluvte prosím trošičku zhoršenou kvalitu zvuku, neměli jsme úplně ideální prostory pro natáčení)