Homo Academicus

HOMO ACADEMICUS #55 | Marcela Janíková: Učitelé by si měli uvědomit, že neučí předměty, ale děti

S novým rokem přichází i nový díl Homo Academicus, do kterého si naše moderátorské duo Lea s Rasťou pozvali Marcelu Janíkovou z Fakulty humanitních studií. Ačkoliv ji studium a životní cesty nasměrovaly do Brna, jako správná zlínská rodačka se do svého rodného města vrátila, aby mohla kormidlovat Ústav školní pedagogiky.

No a o vzdělávání dokáže mluvit opravdu zapáleně. Dozvíte se například, čemu se u nich na ústavu věnují, co je to klinická škola a zda bude naše univerzita patřit mezi jedny z prvních, které ji budou mít. Jak je na tom český vzdělávací systém a jak si vedou naše učebnice z pohledu vizualizací?

Zaposlouchejte se do zajímavého povídání a nakoukněte ušima do světa pedagogiky a vzdělávání.

HOMO ACADEMICUS #54 | Tomáš Zeman: Velká část obyvatel tápe v tom, jak se zachovat v krizových situacích

Jak už to tak na světě chodí, člověk míní, život mění. A tak tomu bylo i v případě našeho dnešního hosta. Tomáš Zeman z Fakulty logistiky a krizového řízení nejdříve studoval antropologii, ale osud ho nakonec nasměroval k ochraně obyvatelstva, které se věnuje nejen v Uherském Hradišti, ale i na Univerzitě obrany.

Mají studenti dostatečné znalosti v tom, jak se zachovat během krizových situací? Co by se dalo zlepšit? K čemu je evakuační zavazadlo? Co jsou to stálé úkryty civilní obrany a můžeme si i my sami takový vytvořit? Jak se zachovat, když uslyšíme varovný signál?

To jsou jen ty nejzajímavější věci, které se dozvíte, pokud si tento díl pustíte. Proto už nad ničím nepřemýšlejte, nachystejte si sluchátka a zaposlouchejte se do něj. Najdete ho na všech dobrých platformách.

HOMO ACADEMICUS #53 | Lucie Trejtnarová: K obuvnickému řemeslu jsem se dostala díky reportáži v rádiu

Boty, boty, boty… Právě o nich si budou v dnešním rozhovoru povídat Leo, Rasťo a úžasná mladá dáma jménem Lucie Trejtnarová. Lucie působí na ateliéru Design obuvi Fakulty multimediálních komunikací a o obuvi dokáže mluvit skutečně s obrovským nadšením. Ten zápal a energie jsou fakt neskutečné.

Ačkoliv kreativní sklony něco tvořit měla vždy, vydala se studovat ruskou filologii a ekonomii v Olomouci. Díky reportáži v rádiu ale nakonec skončila u šití bot ve Zlíně. V čem je její cesta inspirativní? S jakými materiály kromě těch tradičních ráda pracuje? Čím je zajímavý materiál Malai? Co se děje u nich na ateliéru?

To vše a mnoho mnoho víc se dozvíte v tomhle vysmátém díle. Nenechte si ho ujít, už teď je připraven do všech uší na všech dobrých platformách.

HOMO ACADEMICUS #52 | Jan Herman: Postava Tomáše Bati je neobyčejná, neopakovatelná a unikátní

Podzimní várka nových a zajímavých podcastů je tady! A protože se Zlín zaplnil spoustou nových tváří, tak jsme si pro ně (a samozřejmě nejen pro ně) připravili malou audio exkurzi do Informačního centra Baťa, kde společně nakoukneme do fascinujícího světa Tomáše Bati, podle kterého je naše alma mater pojmenovaná, a poodhalíme jeho odkaz Zlínu i celému světu.

Průvodcem nám všem bude Mgr. Jan Herman, historik Informačního centra Baťa, které najdete v Knihovně Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Svým povídáním vám přiblíží nejen to, čím se s kolegou ve své práci zabývají, ale také zajímavé milníky z historie firmy Baťa, která se stala fenoménem u nás i v zahraničí, inovativní myšlenky Tomáše Bati a také jeho vizi vybudovat z malého moravského městečka moderní průmyslové centrum. Při procházce Zlínem se můžete sami přesvědčit o tom, že Baťův odkaz na vás dýchne skoro na každém kroku.

Zaposlouchejte se do poutavého povídání a poodhalte zajímavosti o jednom z největších podnikatelů své doby.

HOMO ACADEMICUS #51 | Petr Mikel: Zažít atmosféru fotbalových prvoligových zápasů na vlastní kůži je zážitek

Než se všichni rozutečeme na letní prázdninování, máme pro vás připravený ještě jeden z našich podcastových rozhovorů. Společně s Leou a Rasťou v něm poodhalíte tajemství toho, co dělá a co má na starosti tajemník fakulty, protože k nim do studia zavítal JUDr. Ing. Petr Mikel, Ph.D., tajemník Fakulty managementu a ekonomiky.

Bonusem pro naše posluchače je zajímavé povídání o fotbalové první lize z pozice delegáta Ligové fotbalové asociace, kterým pan tajemník už nějaký ten pátek je. Tipnete si, na jaký fotbalový stadion jezdí rád a proč?

Neváhejte už ani chviličku a pusťte si tenhle díl, najdete ho na všech dobrých podcastových platformách, třeba právě zde.

HOMO ACADEMICUS #50 | Inspirace nemá limity

Vítejte u mimořádného a jubilejního dílu pořadu Homo Academicus! Právě teď si totiž pouštíte epizodu s číslem 50! Tuhle výjimečnou příležitost jsme využili a pozvali velmi vzácného hosta. Do studia zavítala světoznámá architektka Eva Jiřičná, zlínská rodačka, díky které se město Zlín i naše univerzita mohou pochlubit nádhernými a ikonickými stavbami, jako jsou KongresovéUniverzitní centrum či Vzdělávací komplex UTB. Tato dáma strávila většinu svého profesního života v Londýně, kde se stala respektovanou osobností v oblasti architektury a designu. Její tvorba je oceňována pro svou originalitu, eleganci, funkčnost a nadčasovost.

Na co se můžete těšit? Společně s Evou Jiřičnou nakoukneme pod pokličku fascinujícího světa architektury, probereme její profesní cestu, načerpáme inspiraci a zavzpomínáme na vtipné historky z dob jejich začátků. Připravte se na inspirativní rozhovor s osobností, která svým talentem a pílí dokázala prorazit ve světě a zanechat nesmazatelnou stopu ve Zlíně i v globální architektuře.

Nenechte si ujít tuto speciální epizodu a oslavte s námi 50. díl pořadu Homo Academicus, oslava probíhá právě zde.

HOMO ACADEMICUS #49 | Jsem nadšenec do aut, ale jen těch, co mají pěkné pneumatiky

V tomto dílu pořadu Homo Academicus se ponoříme do fascinujícího světa pneumatik s docentem doc. Dr.Ing. Radkem Stočkem, uznávaným expertem na gumárenské technologie z Centra polymerních systémů UTB ve Zlíně.

Dozvíte se o jeho celoživotní lásce k pneumatikám, zábavných historkách z dob studií, o jeho sedmiletém pobytu v Německu, kde sbíral cenné studijní i pracovní zkušenosti a chybět nebudou ani tipy, jak vybírat ideální pneumatiku pro auto.

Odpovědi na všechny všetečné otázky Lei a Rasti si můžete pustit třeba právě zde!

HOMO ACADEMICUS #48 | Snažíme se mít výuku co nejvíce praktickou, i proto jsme přišli s nápadem na vlastní banku a virtuální měnu

Znáte UFcoin? Už jste někdy o téhle virtuální měně dostupné na Fakultě managementu a ekonomiky slyšeli? V nové epizodě spolu s námi objevíte inovativní a skvělý projekt UFbanky, který otevírá studentům Ústavu financí a účetnictví dveře k široké škále možností, zkušeností a benefitů.

O různé tipy a triky se s námi podělí odborná asistentka a zakladatelka UFbanky, Ing. Eliška Kozubíková, Ph.D., která se pomocí tohoto projektu a dalších praktických aktivit snaží podporovat studenty ve studiu a rozvíjet jejich praktické dovednosti. Dozvíte se nejen to, jak virtuální UFbanka funguje, jak získat UFcoiny, co si za ně můžete pořídit nebo jestli se tato měna bude používat na zlínské univerzitní půdě.

Chcete se dozvědět víc? Tak pak je to fakt jednoduché: pusťte si nový díl podcast!

HOMO ACADEMICUS #47 | Umělá inteligence se vyvíjí neuvěřitelným tempem, jsem zvědavý, kam se posune za rok

Nejskloňovanější téma současnosti se konečně dostalo i do našeho pořadu Homo Academicus. Objevte společně s Ing. Tomášem KadavýmFakulty aplikované informatiky svět umělé inteligence (AI)!

Ten odpoví na otázky, proč bychom se neměli umělé inteligence bát, jak můžeme nástroje a technologie AI využít v běžném životě nebo při hraní PC her, kdy to vlastně všechno začalo a kam vývoj umělé inteligence směřuje.

Ponořte se s námi do světa umělé inteligence a nasajte zajímavé informace o AI poslechem tohoto dílu!

HOMO ACADEMICUS #46 | Je moc příjemné chodit do práce, kde jsou vaši kolegové zároveň přátelé

Víte, co spojuje hesla jako je marketingový výzkum, komunikace, strategické plány, udržitelnost, digitalizace, generační rozdíly a srdcař univerzity?

Tím společným prvkem je naše prorektorka pro vnitřní a vnější vztahy, Ing. Martina Juříková, Ph.D., která už přes dvacet let přispívá k rozvoji své domovské Fakulty multimediálních komunikací, Ústavu marketingových komunikací a teď i univerzity. V novém dílu se rozpovídala o chystaných aktivitách univerzity směrem k odpovědnosti a udržitelnému rozvoji, ale také o tom, proč ráda tráví čas na dětských táborech, jak ji nabíjí práce s aktivními lidmi nebo o tom, kde čerpá inspiraci.

Poslechněte si novou pohodovou epizodu plnou zajímavých informací i smíchu!

HOMO ACADEMICUS #45 | Přes týden jsem rektorem, o víkendech trénuju sokoly

Také byste se rádi dozvěděli něco víc o našem rektorovi a dychtíte po nějakých zajímavostech? Tak to jste na správném místě, protože Lea a Rasťo ho pro vás vyzpovídali! Jak hodnotí svůj první rok v čele univerzity? Jaké jsou jeho ambice a cíle na následující tři roky? Co rád dělá, když zrovna nemusí pracovat?

Na všechny tyto otázky odpověděl mimo jiné velký milovník přírody, sokolník, myslivec a trubač prof. Mgr. Milan Adámek, Ph.D., který po dlouhých letech opustil Fakultu aplikované informatiky, aby mohl přejít do vedení naší milované univerzity a stal se tak jejím čtvrtým rektorem.

Pokud chcete poodhalit všechny zajímavé stránky jeho osobnosti, tak si rozhodně poslechněte tento nový díl!

HOMO ACADEMICUS #44 | Zlín mi dal úžasné příležitosti, kterých bych se jinde možná ani nedočkal

O zlínské univerzitě a o tom, co na ní zažil, mluví jen v dobrém, ostatně Zlín byl po studiích v Olomouci pro něj jasnou volbou. Své sklony k workoholismu se u něj nyní nejvíce projevují v mezinárodních projektech, kterých je součástí.

Rasťo a Lea si k mikrofonu pozvali doc. Mgr. Jana Kalendu, Ph.D.Fakulty humanitních studií, se kterým si povídali nejen o oboru, kterému se věnuje, tedy andragogice, ale také o jeho cestě různými funkcemi napříč univerzitou. Zajímá vás, na jakých projektech v současnosti spolupracuje v Glasgow a jak vůbec nějaký velký univerzitní projekt vzniká? Nebo jak získal Fulbrightovo stipendium a na čem v University of California v Los Angeles pracoval?

Tak pak už vůbec neváhejte a pusťte si tenhle díl, kvalita zaručena!

HOMO ACADEMICUS #43 | Investice neznají hranice

Ing. Petr Zahradník patří mezi uznávané české ekonomy a své znalosti předává také studentům na Fakultě managementu a ekonomiky. A nedávno také zasedl v našem studiu, kde si pro něj Lea a Rasťo připravili řadu zajímavých dotazů.

Co je tak fascinujícího na investicích? Má Česká republika z pohledu investic a zajímavosti jejího trhu nějaké přednosti oproti jiným evropským státům? A v čem jsou její největší nedostatky? Už jste slyšeli o klastrech a čím jsou zajímavé?

HOMO ACADEMICUS #42 | Nepřestávejte přestávat

Poslední květnový den je Světovým dnem bez tabáku. Jak moc může lidem kouření zkomplikovat život? A uvědomují si mladí lidé dopady kouření? Kam se závislí mohou obrátit pro pomoc s odvykáním? Proč je kouření stále takovým trendem a jak jsou na tom elektronické cigarety?

O těchto věcech jsme debatovali s paní Ivanou Bobovskou, která působí jako vedoucí sestra v Centru pro závislé na tabáku v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně a už přes 15 let pomáhá lidem s odvykáním na kouření.

HOMO ACADEMICUS #41 | Za život se vyplatí bojovat

Pouze každý 190. Čech je součástí registru dárců kostní dřeně, přitom bychom potřebovali tento počet ideálně zdvojnásobit. Vstoupit do registru trvá asi 10 minut, samotné darování, které probíhá podobně, jako když darujete krevní plazmu, asi 4 hodinky a tímto časem můžete nemocnému dopřát 1 plnohodnotný život. To za tu trochu nepohodlí stojí, co říkáte?

Proč se zapsat do registru dárců a proč vůbec darovat? Bolí to? Jak začít? O všem vyprávěla inspirativní žena, která je se Zlínem a jeho okolím úzce propojena svou dlouholetou mimořádnou osvětou a získáváním nových dárců kostní dřeně. U mikrofonu nás tentokrát navštívila paní Zdenka Wasserbauerová.

HOMO ACADEMICUS #40 | Každá kapka se počítá

Jaký je rozdíl mezi lékařem a primářem? Kolik aktivních dárců krve má v registru Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně? Zajímá vás, kdo může darovat krev, kam putuje darovaná krev a co se s ní pak děje?

Na tyto otázky odpověděla primářka MUDr. Jana Pelková, která vede hematologicko-transfuzní oddělení Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně a zároveň působí na Ústavu zdravotnických věd Fakulty humanitních studií naší univerzity.

Jak je důležitá každá kapka darované krve se dozvíte v tomhle skvělém díle, který najdete na známých místech!

HOMO ACADEMICUS #39 | Busfest, to je hudba v pohybu na šesti kolech

Věděli jste, že ve Zlíně máme festival, který nikde jinde v ČR nenajdete? Že můžete zažít party v autobusech, kterou vám nabízí zlínská kultura a místní studenti z Fakulty multimediálních komunikací? A že není problém zazpívat a zatančit si v MHD tak nahlas, aniž by to někomu připadalo divné?

Společně s Lukášem Faksou a Davidem Štíchou mluvíme o hudebním festivalu Busfest, který se zase po roce uskuteční ve Zlíně v pátek 21. dubna 2023 v parku před Batovou vilou. Tři interpreti budou hrát současně ve třech jedoucích autobusech a je jen na návštěvnících, kterou z jízd si budou chtít vychutnat.

Doufáme, že vás podcast přenese do festivalové nálady a dorazíte to s klukama pořádně rozjet!

HOMO ACADEMICUS #38 | Počítat kvantovou chemii jsem se naučil tak nějak na koleni

Relativistické efekty v těžkých atomech, nukleární magnetická rezonance nebo nosiče léčiv na bázi oxidovaných polysacharidů s ředitelnou molekulovou hmotností.

Ztratili jste se už na začátku? Vůbec se tím netrapte! Všechny tyto pojmy (a nejen to) vám jednoduše a srozumitelně rozklíčuje náš další host, jeden z nejprogresivnějších vědců na Centru polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati, kterým je Mgr. Jan Vícha, Ph.D.

HOMO ACADEMICUS #37 | Základem pro coworking je mít dobrou kávu!

Kdy bylo v ČR otevřeno první coworkingové centrum a kde to všechno vůbec začalo? K čemu takové prostory slouží a co má společného coworking a kreativní průmysl? A kdo je nejčastěji navštěvuje a využívá? Zajímalo by vás, jak je na tom z pohledu coworkingu Zlín a naše univerzitní prostředí?

Spousta otázek, zajímavé odpovědi a dobrá nálada. Neváhejte a pusťte si rozhovor plný kreativity s dalším hostem pořadu Homo Academicus (a zároveň velkým fandou našeho podcastu), kterým byl Ing. Lukáš Danko, Ph.D.Fakulty managementu a ekonomiky.

HOMO ACADEMICUS #36 | Vařit na našem sporáku je jak řídit Teslu

Kolik jídel denně se vydá v menze? V kolik hodin se zapaluje oheň pod hrnci? Jak dlouho trvá výběrové řízení na nákup nové židle a chodí vůbec ředitel na oběd do menzy?

Na tyto otázky nám odpověděl ředitel Kolejí a menz UTB Michal Navrátil, který 15 let pracoval ve Velké Británii a nyní ve Zlíně vede přes 70 zaměstnanců, denně dělá zásadní rozhodnutí a má na starost kvalitu stravování a bydlení studentů. Pochutnejte si na novém podcastu společně s Rasťou, Leou a jejich hostem.

HOMO ACADEMICUS #35 | Medvěd mi vyskočil na klín a chtěl, ať ho nakrmím

Navštívila téměř padesát států, potkala nespočet zajímavých lidí i zvířat, znalost jazyků jí dala svobodu objevovat a cestovat a inspiruje mladé lidi k tomu, aby se nebáli poznávat svět.

Řeč je o PhDr. Janě SemotamovéFakulty humanitních studií, vášnivé cestovatelce, zapálené angličtinářce a pedagožce s moderním přístupem ke vzdělávání, která je dalším hostem pořadu Homo Academicus. Čemu se věnuje ve své práci? A jak je to s certifikátem a zkouškou Cambridge English na naší univerzitě? Jak probíhá cestování podle jejího gusta? Tenhle skvělý díl vám určitě nesmí ujít.

HOMO ACADEMICUS #34 | Celá naše fakulta je speciální

Nejen zapáleným pedagogem, ale i specialistou na marketingovou komunikaci a proděkanem pro vnitřní a vnější vztahy na Fakultě multimediálních komunikací je další z hostů v našem studiu, tedy PhDr. Tomáš Šula, Ph.D.

Pokud chceš zjistit, co by vzkázal svému dvacetiletému já, kterou akci organizovanou jejich fakultou má nejradši a čím je tahle fakulta tak speciální, nebo co se skrývá pod projektem Jedu na dřeň, pak si tenhle díl prostě musíš pustit!

HOMO ACADEMICUS #33 | Na UTB jsem šla na rok, ale pak už se mi nechtělo pryč

Do Uherského Hradiště ji z Košic přivedla náhoda, ale nyní je pro ni Univerzita Tomáše Bati domovem, kde plánuje zůstat natrvalo.

Řeč je o jedné z nejoblíbenějších vyučujících na Fakultě logistiky a krizového řízení Ing. Slavomíře Vargové, Ph.D., kterou si Lea a Rasťo pozvali do studia a povídali si s ní o její lásce k práci, studentům, Uherskému Hradišti a kultuře. Jak se studentům „páči“ slovenština ve výuce? Co ji v práci nejvíc baví? A jak to žije v Uherském Hradišti?

HOMO ACADEMICUS #32 | Být designérem není jen o tom umět kreslit

Další zajímavou osobností, která zavítala do našeho nahrávacího studia, je MgA. Jana Vyoralová, grafická designérka působící na Ateliéru grafického designu pod Fakultou multimediálních komunikací.

Věděli jste, že právě ona je autorkou a duší oku lahodící vizuální identity našeho podcastu? A nejen to! Spolupracuje na dalších úspěšných projektech univerzity a vymýšlí zajímavosti pro své vlastní klienty. Ve své dizertačce se zabývá uživatelským rozhraním u aplikací a webů pro děti s autismem a zároveň má se svým partnerem e-shop na kované motyky! Pokud jsme vás nalákali, tak už nečekejte a poslouchejte!

HOMO ACADEMICUS #31 | Největší odměnou je, když se vás studenti po přednášce doptávají

Co spojuje zubní plomby, kontaktní čočky a hydrogely? Správnou odpovědí jsou biomateriály! Jsou všude kolem nás, setkáváme se s nimi běžně, jen si to vůbec neuvědomujeme.

A právě na biomateriály se specializuje doc. Zdenka Víchová, Ph.D., která se v mezičase stihla provdat, a proto ji v podcastu oslovujeme ještě jejím rodným příjmením Capáková. Co má ráda na studentech? Co ji v její práci vždy potěší? Jaká byla její studentská léta a jaká byla její cesta k biomateriálům? Poslechněte si nový díl plný zajímavých informací a taky humoru.

HOMO ACADEMICUS #30 | Matematiky a technického myšlení jsem se nikdy nebála

Původně chtěla studovat mikrobiologii, nakonec se pohybuje ve světě jedniček a nul a databázových systémů.

Doc. Ing. Zdenka Prokopová, CSc., která je proděkankou pro pedagogickou činnost na Fakultě aplikované informatiky, má ke studenům opravdu blízký vztah. Proč je tak super pracovat s mladými lidmi a učit je? Proč je na poli IT tak málo žen? Jak si v současné době nenechat ujít důležité informace? A mluví se u nich doma češtinou nebo slovenštinou?

HOMO ACADEMICUS #29 | S hudbou mi to šlo vždycky snáz

Další zajímavou osobností, která působí na UTB a kterou si Lea s Rasťou pozvali do studia, je skladatel scénické a filmové hudby prof. Mgr. Jakub Kudláč, Ph.D z Fakulty multimediálních komunikací.

Proč se rozhodl pro hudbu místo filozofie? Jaká byla cesta k získání Českého lva za hudbu ke snímku Krajina ve stínu? Které další projekty ho čekají a co by si rád ve své profesní kariéře zkusil? To vše se dozvíte po kliknutí na tlačítko PLAY.

HOMO ACADEMICUS #28 | Byl to osud, hmyz si mě našel

Kdysi byl naším oblíbencem Brouk Pytlík, ale dnešním trendem je křupavý brouk v pytlíku!

O tom, proč bychom měli zařadit hmyz do běžného jídelníčku, co je největší hmyzí pochoutkou a co si o hmyzu na talíři myslí manžel nebo babička mluví odbornice na entomofagii Ing. et Ing. Anna Adámková, Ph.D. z Ústavu analýzy a technologie potravin Fakulty technologické. Z tohoto dílu se vám začnou sbíhat sliny!

HOMO ACADEMICUS #27 | Život je o adrenalinu, na střídačce i v chirurgii chcete vyhrávat

Rakousko, Francie, Portugalsko, Španělsko, USA, Korea, Japonsko, Nový Zéland nebo Austrálie. Země, které nechaly nahlédnout pod pokličku svého lékařského vědění a poznání dalšímu hostovi našeho pořadu. Tím je mezinárodně uznávaný specialista v chirurgii karcinomu prsu, primář chirurgického oddělení EUC Kliniky ve Zlíně a také vysokoškolský pedagog a lékař zlínských hokejistů doc. MUDr. Jiří Gatěk, Ph.D.

Co má společného vysokoškolské prostředí, střídačka na hokejovém stadionu nebo chirurgický sál? Jak se dostat pod pokličku toho, jak se léčí na klinikách a nemocnicích jinde ve světě? Bez koho by se na svých cestách a v práci neobešel? A jaký má vztah k naší univerzitě?

HOMO ACADEMICUS #26 | Mapa vzniká stejně jako sendvič

Víte, co má společného tvorba map v Asii, psaní článků na Wikipedii, zkoumání biodiverzity měst nebo focení psů při vykonávání jejich potřeby? Všechno, co jsme vám vyjmenovali, je součástí občanské vědy, které se s velkou láskou věnuje RNDr. Jakub Trojan, MSc Ph.D. z Fakulty logistiky a krizového řízení.

S hrdostí o sobě říká, že je geograf, má prsty v české verzi OpenStreetMap a ve spolupráci s neziskovými organizacemi (např. Lékaři bez hranic) pořádá mapathony, kdy se mapují nejzranitelnější místa světa. Jste zvědaví, jestli ho baví geocaching? A čemu se věnuje v rámci prestižního Fulbrightova stipendia? Tak si pusťte tento nadupaný nový díl.

HOMO ACADEMICUS #25 | Názor na to, jak má vypadat univerzita, jsem změnil po přistání v JAR

Jak se naše univerzita postupem času rozvíjela a kolik univerzitních budov se stihlo postavit od jejího založení? Kde na světě stojí inspirativní univerzity?

Lea a Rasťo vyzpovídali velmi vzácného hosta, kterým není nikdo jiný než kvestor naší univerzity RNDr. Alexander Černý. Mluvil nejen o důležitých ekonomických rozhodnutích, která souvisí s jeho pozicí, ale také o cestování, víně, italských operách, klasickém baletu nebo o Spartě.

HOMO ACADEMICUS #24 | Česká sociální pedagogika je v dobré kondici

Další zajímavou osobností, která zavítala do našeho studia, je doc. Mgr. Jakub Hladík, Ph.D., který vyučuje sociální pedagogiku na Fakultě humanitních studií.

V Asociaci vzdělavatelů v sociální pedagogice, mezi jejíž členy patří právě také FHS, bojuje za začlenění sociálních pedagogů na každou školu v republice a celkové propojení institucí s rodinami. Vede výzkum zaměřený na žáky odmítané třídním kolektivem. A pokud tě zajímá, kdo je pokerovým hráčem každé třídy, tak už nepřemýšlej a pusť si tenhle díl!

HOMO ACADEMICUS #23 | Dáváme životu ve Zlíně nový rozměr

„Chceme se bavit životem, zkoušet nové věci, vytvářet radost nejen studentům ve Zlíně a poznávat nové lidi.“ O studentské organizaci působící na půdě naší univerzity nám přišlo vyprávět duo Adam Utíkal a Dominik Gerža, kteří se aktuálně střídají v prezidentském křesle Studentské unie UTB!

Které projekty pod jejich křídly vznikají? Kolik lidí musí kočírovat? A jaký program pro vás chystají už na 6. května? To všechno v tomto speciálním dílu!

HOMO ACADEMICUS #22 | Na motorce jsem dojel až do Norska a zpět

Jak se dá udržitelně pracovat s vedlejšími živočišnými produkty? Jaká je budoucnost potravin? Co je základem správně připravené želatiny? Jaké byly jeho začátky a proč stále používá starý tlačítkový mobil?

Nejen na tyto otázky odpovídal vynikající vědec a neméně výtečný pedagog prof. Ing. Pavel Mokrejš, Ph.D. z Fakulty technologické, který je ale zároveň také zcestovalým dobrodruhem a milovníkem motorkářství, jazyků a fotografování.

HOMO ACADEMICUS #21 | Kéž by tady byl Baťa

V čem se Pittsburgh podobá Zlínu? Co je to „old money“? Čí jsou data, která produkujeme?

O těchto a dalších tématech mluvil odborník na ekonomiku Ing. Martin Mikeska, Ph.D., který působil šest měsíců jako výzkumný pracovník na Pittsburské univerzitě a dnes přednáší o mezinárodním ekonomickém prostředí a ekonomické historii na Fakultě managementu a ekonomiky. Tak už ani chvíli neváhej, poslechni si nový díl a staň se s námi součástí digitální ekonomiky!

HOMO ACADEMICUS #20 | Mám přes sto filmových dětí

Je vystudovaným animátorem, ale necouvl před životní výzvou, a proto je dnes uznávaným odborníkem na tvorbu vizuálních efektů v audiovizuálních dílech.

V tomto díle za námi přišel na návštěvu zcestovalý profesionál s více než čtyřiceti lety v oboru, ak. mal. Boris Masník, který působí na Fakultě multimediálních komunikací. Svou práci přirovnává ke kočovnému životu u cirkusu, jelikož stále cestuje a vždy musí být připraven na akci, ale zbožňuje na ní dobrodružství, kreativitu, neustálou možnost rozvoje a nové technologie.

HOMO ACADEMICUS #19 | FHS je lovestory na celý život

Mgr. Magdalena Hanková, Ph.D. působí na Centru výzkumu Fakulty humanitních studií a je první absolventkou doktorského studijního programu v oboru Pedagogika na této fakultě. Věnuje se různorodým tématům a společenským tabu, která souvisí s lidmi s tělesným postižením. Vzhledem k tomu, že je sama fyzicky handicapovaná, tak vás její zaměření asi ani nepřekvapí.

Nechte se inspirovat jejím elánem, odvahou a radostí, které z ní přímo srší, a pusťte si novou epizodu!

HOMO ACADEMICUS #18 | (Závidí mi, že) za simulování jsem dostal titul

Jaký je rozdíl mezi zahraničními a českými univerzitami? Proč by měli jít středoškolští absolventi studovat IT? Jak vypadala univerzitní hokejová utkání?

O tom všem nám přišel povyprávět energický muž, doc. Ing. Jiří Vojtěšek, Ph.D., který je proděkanem pro bakalářské a magisterské studium na Fakultě aplikované informatiky, ale zároveň vášnivým sportovcem, zcestovalým studentem a věrným Zlíňákem!

(Spoiler alert závěrem: není simulace jako simulace.)

HOMO ACADEMICUS #17 | Vietnam mi změnil život

Kolik lidí se vleze na vietnamskou svatbu? V čem je vietnamština složitá pro západní ucho? Co člověku nejvíce chybí v Asii?

O tom všem s námi mluvil Ing. Lubor Homolka, Ph.D., který vyučuje na Ústavu statistiky a kvantitativních metod a zároveň na Fakultě managementu a ekonomiky působí jako proděkan pro doktorské studium. Co všechno mu dala cesta do Vietnamu a jak hodnotí spolupráci s doktorandy? To zjistíš v novém dílu!

HOMO ACADEMICUS #16 | V laboratoři pečeme koblihy, vaříme čokoládu a motáme rohlíky

Naše moderátorská dvojička si tentokrát popovídala s doc. RNDr. Ivou Burešovou, Ph.D., která se na Ústavu technologie potravin Fakulty technologické specializuje na výzkum obilovin a bezlepkového pečiva. Ona sama tvrdí, že si práci a obor nevybrala sama, ale že si ji potravinářství našlo.

Tipnete si, jaká čokoládová tyčinka je její nejoblíbenější? A jaký je vlastně rozdíl mezi bezlepkovým a „lepkovým“ pečivem? Tato nesmírně zajímavá dáma na sebe prozradila i to, že si hodiny se svými studenty opravdu užívá a snaží se je vést zábavnou formou plnou ukázek a pokusů! Proto by se její laboratorní cvičení dala přirovnat ke kurzům vaření.

HOMO ACADEMICUS #15 | Filmem se rád nechávám strhávat

Pracovat na univerzitě, to ani neplánoval. Ale rozhodně by neměnil. Baví ho práce se studenty i psaní směrnic, kterým dříve nerozuměl.

Dalším hostem, kterého si do studia Lea a Rasťo pozvali, je vedoucí Ateliéru animované tvorby a zároveň sympaťák na první pohled Mgr. Lukáš Gregor, Ph.D., který na Fakultě multimediálních komunikací zároveň působí také jako proděkan pro tvůrčí činnost. Prozradil na sebe, jaký je jeho oblíbený film, proč má rád studio Pixar nebo jak funguje Státní fond kinematografie.

HOMO ACADEMICUS #14 | Univerzita je jako dítě, které mi roste před očima

Svou kultivovaností, uctivostí a dobrou náladou nás do studia přišla potěšit Ing. Alena Macháčková, CSc., která pro naši milovanou univerzitu udělala téměř více než pro vlastní děti.

I přesto, že je to velmi úspěšná inteligentní dáma a během svého života byla předsedkyní Akademického senátu UTB, členkou Vědecké rady UTB, v předsednictvu Rady vysokých škol nebo ombudsmankou univerzity, v očích má uloženou neskutečnou pokoru a na tváři má nemizející úsměv plný skromnosti.

HOMO ACADEMICUS #13 | Peníze nemají být problémem, ale prostředkem k normálnímu a dobrému žití

Mají kryptoměny smysl? Vyplatí se investovat? Zajímalo vás někdy, jací jsou Češi investoři a k čemu jsou dobré kurzy finanční gramotnosti? Peníze hýbou světem a své o tom ví prof. Dr. Ing. Drahomíra Pavelková, ředitelka Ústavu financí a účetnictví na Fakultě managementu a ekonomiky.

Naši Adamové si popovídají nejen o tom, jak je to s bitcoinem, ale dozví se také to, kdo jsou to tzv. business angels a že cash flow je king. Ale pozor, kdo si počká, tak se dočká… třeba i tokajského vína. Tak neváhejte a ochutnejte tento příjemný rozhovor.

HOMO ACADEMICUS #12 | Základní poznatky z pedagogického výzkumu lze aplikovat i při výchově psa

Proč mají vzdělaní lidé větší motivaci do dalšího studia? Jak se dlouhá online výuka během covidu projeví v navazování partnerských vztahů studentů? A proč je složité promítnout moderní trendy do vzdělávání na základních a středních školách?

To vše poví Mgr. Ilona Kočvarová, Ph.D., hrdá chovatelka psa, milovnice bruselského stylu a cestovatelka z městečka u nádraží, která řídí vědu na Fakultě humanitních studií.

HOMO ACADEMICUS #11 | Docent Křesálek, muž bez názoru, který odmítl nahrávat podcast

Doc. RNDr. Vojtěch Křesálek, CSc., profesně deformovaný fyzik (jak o sobě sám tvrdí) z Fakulty aplikované informatiky, odmítl nahrát podcast.

Tentokrát si tedy budete muset poslechnout jen „rozhovor” s mužem bez názoru, který nám sdělí svůj názor na vědu současnou i budoucí. Zjistíte i to, že se v zas tak zvláštní době nenacházíme. Další témata jako stvořená pro vědou nepolíbené Adamy.

HOMO ACADEMICUS #10 | Veslařka, která obléká kokosy na sněhu

Někteří lidi nevěří, že jamajský bob zvítězí! A také, že ho obléká česká designérka MgA. Zuzana Oharek Bahulová, Ph.D., která působí na Univerzitním institutu.

Její oblečení vídáme u různých olympijských týmů. Může jeho design ovlivnit výkon sportovce? Jak spolu souvisí Zuzana, design a veslování? Kde se vesluje ve Zlíně a jak se proveslovat do zahraničí? Poslechněte si další podcast s duem Adamů, tentokrát v roli velkých odborníků na sport.

HOMO ACADEMICUS #9 | Kosmetický salón UTB? Špachtle, žehličky a tonic

Dříve se naplno věnovala obuvi, nyní má pod palcem univerzitní kosmetický salón – jediné místo, kde je žehlení oblíbenou aktivitou.

Ing. Martina Černeková, Ph.D., vedoucí Aplikačního centra kosmetických přípravků a biomateriálů, bude čelit salvě otázek od skutečných milovníků kosmetiky – dvou Adamů, statných mužů. Jak se liší péče o ženskou a mužskou pleť? Funguje kosmetika proti stárnutí? Čím je magická kyselina hyaluronová? A na co vlastně jsou všechny ty špachtle a žehličky? Aplikujte své tonikum a poslechněte si další díl svého oblíbeného pořadu ve zbrusu novém kabátku.

HOMO ACADEMICUS #8 | Životopis je jako jídlo, musíte na něj mít chuť hned

Hermelíny vyměnil za vysokoškolské studenty, místo trojboje studium-práce-spánek doporučuje užívat univerzitní život a osobní vztah by s vámi měl nejradši od prváku.

Mgr. Marek Prokop z univerzitního JOB centra za ty roky ví, že vůle „chtít“ si firmy často cení víc, než titulů. Zná, jaké jazyky teď u zaměstnavatelů „trendují“, umí pomoct, když vy nevíte kudy kam. Co víc prozradil o tom, jak si naši studenti shání práci? Hraje při výběru roli obor, nebo lokalita? Jaké benefity zaměstnavatelů nejvíc frčí? A ovládáte Word opravdu na úrovni „pokročilý“?

HOMO ACADEMICUS #7 | Lékař odchází, sestra zůstává

Oba si profesi vybrali proto, že je naplňuje blízký kontakt s pacienty.

Petr Snopek, vrchní sestra ze zlínské nemocnice a pedagog na Fakultě humanitních studií, spolu se studentkou oboru Všeobecná sestra, Kristýnou, povídali o tom, jak zdravotníci prožívali poslední měsíce. Kdo Kristýnu přesvědčil k dobrovolné práci v nemocnici? Jak dlouho se už neviděla s rodinou? Jak pan vrchní sestra zvládá svá dvě povolání? Učí to, co dělá? Dali by si radši trhat zub, nebo vzít vzorek z nosohltanu? Jak se vzdouvala vlna solidarity mezi pacienty a studenty FHS? Naše sestry v akci prozradí mnohem víc než to.

HOMO ACADEMICUS #6 | KOMAG ti to všechno vrátí

Fakulta multimediálních komunikací UTB hýčká kopec akčních, kreativních a schopných lidí a jejich energii směřuje tam, kde může vzniknout něco krásného. Komunikační agentura (KOMAG) je předmět, který umožňuje propojení, spolupráci a vzájemnou inspiraci všech oborů fakulty. Výsledkem jsou pak projekty jako Busfest, Zlin Design Week, Skrz Prsty… hlavně ale pořádná praxe, kontakty a zkušenosti pro studenty.

Pro tento usměvavý podcast si Adam přizval kromě Mgr. Evy Gartnerové, ředitelky KOMAGu zastupující půdu akademickou, i studentku Jíťu Smolíkovou, která letos menežuje největší z projektů — Zlin Design Week. Jak vůbec celá tato mašinérie funguje? Jak vznikají, rostou a zanikají projekty? Budou v rámci výuky tohoto oblíbeného předmětu i nějaké změny? A jak to celé zašmodrchal virus?

HOMO ACADEMICUS #5 | Úspěšný den začíná předešlého večera

Pod rouškou doma šitých roušek z úctyhodné vzdálenosti dvou metrů vznikl první pandemický podcast.

K naší velké radosti přijala pozvání psycholožka Mgr. Alice Kutnarová z psychologické poradny UTB z Ústavu krizového řízení Fakulty logistiky a krizového řízení UTB. Vypráví o falešných potřebách, studentské depresi, konzumaci informací, konceptu nenásilné komunikace, samostudiu a režimu… Zkrátka o tom, jak se nejen jako student poprat sám se sebou, se současnou situací a nepoprat se s těmi, s nimiž sdílíme karanténu. Adam se nechal zanalyzovat za vás.

HOMO ACADEMICUS #4 | Ten kopec, to je synonymum Upperu

Adam si pozval na kus řeči Jitku Alexovou, manažerku UPPERu, Centra kreativních průmyslů a podnikání ve Zlíně.

Co je vůbec ten kreativní průmysl? Proč by to mělo zajímat i někoho jiného než markeťáky, designéry a audiovizáky? Jakými způsoby propojuje UPPER studenty UTB s businessem? Kde bere Jitka inspiraci a motivaci a ještě může UPPER vyrůst?

HOMO ACADEMICUS #3 | Když děti spí, řešíme školu

Málokdy se poštěstí, aby manželka děkana byla sama děkankou. Lukáš si popovídal s doc. Ing. Zuzanou Tučkovou, Ph.D., děkankou Fakulty logistiky a krizového řízení UTB, která sídlí v Uherském Hradišti.

Jak hodnotí své působení na fakultě za poslední rok v jejím čele? Jakou další funkci si s sebou neodmyslitelně nese post děkana FLKŘ? Jak se žije rodině děkanů? Jaké otázky spojené se změnou klimatu jí nedávají smysl? A co si myslí o podnikatelských dovednostech našich studentů?

HOMO ACADEMICUS #2 | Populi… populi… po-pu-la-rizá-tor vědy

Kdysi toužil být popelářem nebo učitelem hudebky na základce, osud ho ale zavál na post děkana Fakulty technologické UTB ve Zlíně a nedávno nadělil i titul profesora pro Povrchové inženýrství. Jaké to je sedět v čele fakulty? A jak se tam člověk vůbec ocitne? Co Romana na jeho pozici baví a otravuje? Co si jako vědec specializující se v oblasti polymerů myslí o současném vývoji plastového světa a jakou roli hraje jeho fakulta v otázce plast vs. planeta?

Adam si popovídal s prof. Ing. Romanem Čermákem, Ph.D. z Ústavu inženýrství polymerů Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

HOMO ACADEMICUS #1 | Možná trošku překvapím, ale nechám nahlédnout do kuchyně knihovny

Tvrdí, že žádné zvláštní dovednosti nemá, a v patnácti, když se rozhodoval co dál dělat, pro něj knihovničina rozhodně nebyla jasná volba. Přesto Knihovna UTB pod jeho rukama už víc jak 10 let roste, kvete a oslňuje studenty. Jak se hospodaří s knihami pod střechou akademické instituce? Co všechno má knihovna za lubem? A jak často se u nich pije slivovice?

Lukáš zpovídal PhDr. Ondřeje Fabiána, ředitele Knihovny Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

(omluvte prosím trošičku zhoršenou kvalitu zvuku, neměli jsme úplně ideální prostory pro natáčení)